Technologie VoLTE a telefony Huawei

Mobilní telefony jdou neustále kupředu, každý rok výrobci představují nové přístroje, které jsou lepší než předchozí modely. Dochází ke zvyšování výkonu, fotoaparáty pořizují kvalitnější snímky a telefony se učí stále nové funkce. V oblasti samotného telefonování ale změn tolik není, hovory uskutečňujeme stále stejným způsobem. Jedna skvělá funkce se ale přece jenom začíná rozšiřovat - jedná se o technologii VoLTE, tedy možnost volání skrze sítě čtvrté generace (podle toho také zkratka Voice over LTE). Tato technologie nabízí spoustu výhod - extrémně rychlé spojení hovoru, výrazně vyšší kvalitu hovoru a také menší energetické nároky. Dnes vám tuto funkci ukážu mezi modely Huawei P10 a Huawei P10 Plus.

V Huawei P10 Plus je SIM od operátora T-Mobile, v modelu Huawei P10 mám svou kartu SIM od operátora O2. Pozitivní je, že stále častěji už není potřeba, aby se v telefonech nacházel customizovaný firmware od konkrétního operátora. Ostatně při testu jsem v obou telefonech měl oficiální firmware s customizací C432 z volného prodeje. A VoLTE zkrátka funguje skvěle na obou telefonech. Spojení je bleskové, kvalita zvuku výborná. Mám tuto technologii moc rád (můj současný Huawei Mate 9 Pro sice technologii podporuje, ale naši operátoři jej zatím na seznam podporovaných telefonů nezařadili) a těším se na okamžik, kdy ji budou podporovat všechny přístroje (to si ale ještě pár let počkáme). Jaké jsou vaše dojmy a zkušenosti s technologií VoLTE?

image
image
«1

Komentáře

• Mě mrzí, že tuto funkci využívat nemůžu. Mám P10 z české distribuce a operátora Vodafone. Takže smolík. Možná časem..
    Poděkovat autorovi 0
  • Vodafone v zavádění inovací nikdy nebyl přeborník...
    Poděkovat autorovi 0
  • Zkušenost s tím bohužel nemám žádnou. Mám P10+, kamarád P10, oba máme T-Mobile, oba možnost VoLTE povolenou, ale hovory se přes tuto technologii neuskuteční. Nejspíš je to tím, že oba telefony nejsou uvedeny na stránkách T-Mobile jako jím podporované, viz. https://www.t-mobile.cz/volte Opravdu musí operátor tuto technologii vždy pro konkrétní typ telefonu povolit? Ta ikona VoLTE je ve stavovém řádku pořád, nebo jen po dobu spojení?
    Poděkovat autorovi 1
  • Ikona tam je pořád...
    Poděkovat autorovi 0
  • Ikona je tam pořád. On to není takový zázrak, jak říkají. Třeba u 02 se nedovolaš když máš tuhle technologií aktivní a druhý telefon ji nepodporuje. Bohužel jezdím často do zahraničí a nevím jak to funguje tam, ale žádnou takovouhle novinku nemají a hovor je čistý a spojen skoro ihned. A třeba Vodafone má v Německu i Holandsku pokrytí skoro všude,což se o O2 říct nedá.
    Poděkovat autorovi 0
  • Sice to sem nepatří, ale ten konec příspěvku je celkem blbost, tedy pokud se bavíte o roamingu. K jaké síti se připojíte si v zahraničí můžete vybrat sám, není to o lepším a horším signálu...
    Poděkovat autorovi 0
  • Tak ještě k roamingu. Uživatel se nepřipojí k jakékoliv roamingove síti, kterou si vybere. Připojí se pouze k těm se kterými má jeho domovský poskytovatel smlouvu o roamingu :wink: Druhá věc ohledně VoLTE. Taky jsem si říkal, jaká je to bomba. Ovšem pouze ze začátku. Na bezproblémový provoz je opravdu ještě potřeba nějaký čas počkat. Osobně jsem si VoLTE opět vypnul. Sranda je, že jsou přístroje, kde si uživatel (laik) tuto volbu ani nedokáže například vypnout. Protože je schovaná "hlouběji" v systému, kam se běžně dostat nedá. Viz třeba Galaxy S8 od operátora Vodafone. Ještě, že je samozřejmě pro kohokoliv možná aktivace a deaktivace přímo u operátora.
    Poděkovat autorovi 0
  • To je samozřejmě pravda, ale v dnešní době mívají operátoři smlouvy prakticky s každým, jde o peníze a není důvod zákazníka omezit (teď už tedy teoreticky trochu je, ale dosud to tak nebylo).
    Poděkovat autorovi 0
  • Ano, vybrat operátora si můžete, ale to pouze když jste na jednom místě. Já se pohybují po celém Německu, Holandsku, Belgii a i Francii. Takže abych pokaždé, když přejedu hranice hledal dostupného operátora je nesmysl. Sám mám 02. Takže si telefon automaticky vybere toho s nejsilnějším signálem.
    A Volte u nás není opravdu bezproblémové. Nevím jak to funguje tady, ale hovor je spojen okamžitě i bez VoLTE nebo tady s toho operátoři nedělají takovou vědu. Ve 4G sítí jsem v zahraničí dostupný kdykoliv, ale v ČR se mi hodně stávalo, že když jsem byl na datech ve 4G tak jsem byl prostě nedostupný. Ano tím VoLTE to vylepšili. Jenom jsem chtěl říct, že v zahraničí to funguje od začátku 4G sítě i bez VoLTE.
    Poděkovat autorovi 0
  • No jenže v zahraničí nemají žádné jiné zázračné technické sítě... Jak není VoLTE, telefon se prostě musí přeladit do 2G/3G a to nejde úplně extrémně urychlit...
    Poděkovat autorovi 0
  • A přesto to v zahraničí funguje a u nás jsem byl nedostupný a než se hovor spojil, trvalo to neskutečně dlouho. Ano s VoLTE je to paráda. Jenom jsem tím chtěl říct, že v zahraničí to funguje i bez VoLTE.
    Poděkovat autorovi 0
  • rampusak napsal(a):

Zkušenost s tím bohužel nemám žádnou. Mám P10+, kamarád P10, oba máme T-Mobile, oba možnost VoLTE povolenou, ale hovory se přes tuto technologii neuskuteční. Nejspíš je to tím, že oba telefony nejsou uvedeny na stránkách T-Mobile jako jím podporované, viz. https://www.t-mobile.cz/volte Opravdu musí operátor tuto technologii vždy pro konkrétní typ telefonu povolit? Ta ikona VoLTE je ve stavovém řádku pořád, nebo jen po dobu spojení?

V T-Mobile mi řekli, že pro moje tel. číslo musí VoLTE ještě bezplatně aktivovat u nich v systému (v tel ho aktivované mám), ale že mi prý stejně asi nepůjde, jelikož je podmínkou mít jejich brand P10. Pokud to tak je, tak za mě velkej fail.
    Poděkovat autorovi 0
  • YENDYSYENDYS  
    upraveno 28. August
    Ohledně VoLTE budu kontaktovat Vodafone, aby funkci zpřístupnili, aktualizovali, nebo už konečně nějak vymysleli :smiley: . Když nás ze sítě Vodafone napíše víc, bude to mít větší váhu.
    Já třeba jezdím pravidelně mimo signál a je tam jen možnost WiFi, takže bych se mohl aspoň přihlásit do banky atd. (ověřovací SMS).
    Firmware B162 je na VoLTE již připraven.
    Poděkovat autorovi 0
  • Mam prosbu ohľadom technológie VoLTE. Mam Huawei P10 dual SIM a nedarí sa mi aktivovať , mam nainštalovaný Firmware B162 urobil som továrenské nastavenie, u operátora Orange mam VoLTE aktivované . Ale v menu telefónu sa mi to neobjaví.
    Poraďte mi, je možné ze dual SIM nemá VoLTE?
    Dakujem
    Poděkovat autorovi 0
  • Romi  
    upraveno 10. September
    Nevim, jak to má dual, jestli obě simky podporujou LTE, ale ta hlavní by měla. Jinak Nastavení - Další (pod Mobilními daty) - Mobilní síť a tam by to bejt mělo.
    Poděkovat autorovi 0
  • Přesně tak, pokud to tam je, bude problém spíše u operátora. Pokud to tam není, může být nekompatibilní verze
    Poděkovat autorovi 0
  • Viem kde by to malo byť ale nie je to tam, používam len jednu SIM. Od operátora mám potvrdené že je to aktivované.
    Nechápem aká nekompatibilná verzia , Mám aktualizáciu cez OTA na B162.
    Ďakujem za rýchle reakcie.
    Poděkovat autorovi 0
  • Třeba u nás v Čechách je u operátora Vodafone podmínka mít telefon zakoupený od nich, protože mají ve své customizovane nějakou úpravu kvůli LTE. Takže i když mám momentálně v P10 lite soft B179, který LTE podporuje tak se SIM od Vodafone mi vůbec tuto nabídku nezobrazí. Pouze telefony s nakousnutym jablkem nemají problém ani u jednoho z našich operátorů.
    Poděkovat autorovi 0
  • Souhlas. Já mám od T-Mobile zakoupenej a mám to tam.
    Poděkovat autorovi 0
  • Orange SK to podporuje aspoň čo ja viem len na Tamtung od S7 hore
    Aj ja mam u nich aktivované no na P9 nefunguje...
    Poděkovat autorovi 1
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.