Jak prémiový je Huawei?

Již delší dobu používám několik zařízení od značky Huawei a již delší dobu se přesvědčuji, že ji brzy opustím a rozhodně se nevrátím. Máme v domácnosti telefony P8, Mate S a chytré hodinky Watch W1, nejenže oba zmíněné telefony výrobce zařízl na Androidu 6, ale nyní na všechna 3 zařízení ani nevydává bezpečnostní aktualizace. Obzvláště zarážejí je pro mě situace ohledně nových zjištěných hrozeb BlueBorne a KRACK (https://www.mobilmania.cz/bleskovky/blueborne-velka-bezpecnostni-hrozba-ktere-staci-jen-zapnuty-bluetooth/sc-4-a-1339610/default.aspx ; https://www.mobilmania.cz/zranitelnost-wi-fi-krack-kdo-by-se-mel-bat-nejvice/a-1339961/default.aspx) jelikož bez jejich zazáplatování je jediná praktická rada, nepoužívejte Bluetooth a WiFi. Google bezpečnostní záplatu pro první zranitelnost již vydal, na druhé se pracuje, ale Huawei je pro zmíněná zařízení (a mnoho dalších Mate 7, Mate 8, P7, GX7 ...) asi nechystá. To se prohlašují za prémiovou značku??? Nechápu...
«1

Komentáře

• upraveno 25. October 2017
    Původně jsem na to nechtěl ani reagovat, ale můj pohled - osobně bych prémiovost žádného výrobce neposuzoval podle toho, jestli vydá záplatu na nějaké dva nebo tři roky staré zařízení. Ale každý může mít toto nastavené jinak, takže pokud někdo bude zklamán třeba s P7 a Mate 7, tak je to přirozeně jeho volba a každý si k tomu může udělat vlastní názor

PS: pokud si někdo jako cíl podobného útoku vybere právě váš telefon a obětuje tomu čas a peníze, stejně se do něj dostane. Osobně jsem BT na svém telefonu nevypnul ani to nehodlám udělat :smile:

PS2: pokud už napíšete zařízl na Androidu 6.0, tak tím degradujete celý komentář, když toto neudělal výrobce ale Google. Myslíte, že Sony nechtělo na Android Nougat aktualizovat modely XPERIA Z3 a Z3 Compact? A nemohli, bohužel. Pak nemá smysl ani na to reagovat, když prokazatelně nepíšete pravdu (ať už schválně nebo z nevědomosti).
    Poděkovat autorovi 1
  • PS: pokud si někdo jako cíl podobného útoku vybere právě váš telefon a obětuje tomu čas a peníze, stejně se do něj dostane. Osobně jsem BT na svém telefonu nevypnul ani to nehodlám udělat.

V tomto případě ale nemusí připravovat speciální nástroj pro konkrétní zařízení, stačí mu nástroj pro konkrétní systém, v tomto případě Android bez zabezpečení této chyby.

PS2: pokud už napíšete zařízl na Androidu 6.0, tak tím degradujete celý komentář, když toto neudělal výrobce ale Google. Myslíte, že Sony nechtělo na Android Nougat aktualizovat modely XPERIA Z3 a Z3 Compact? A nemohli, bohužel. Pak nemá smysl ani na to reagovat, když prokazatelně nepíšete pravdu (ať už schválně nebo z nevědomosti).

O aktualizaci na novější android už tu nemá cenu mluvit, o tom ani komentář nebyl.

PS: Prémiová značka musí mít prémiovou podporu, jinak není prémiová, ale pouze si na ní hraje, to jde ruku v ruce. A podpora musí být jak na straně software, tak hardware.
    Poděkovat autorovi 0
  • Když o tom komentář nebyl, proč to zmiňujete :smile:
    Poděkovat autorovi 1
  • Jozef_HuaFan napsal(a):

Když o tom komentář nebyl, proč to zmiňujete :smile:

Jednoduše proto, že se tomu tak stalo. :wink:
    Na prastarou Xperii Z existuje port Lineage OS 15 s podporou Androidu Oreo, Huawei nebyl schopen vydat ani zdrojový kód na Android 6, po 2 měsících komunikace se zahraniční podporou jej konečně zveřejnili, abych je mohl nahrát na XDA. Věřím, že se najde vývojář, který na uvedené telefony nové verze systému naportuje, jelikož P8, P9, Mate S a 8 jsou poslední "originální" telefony výrobce a delší život si rozhodně zaslouží. Telefony mají výborný foťák, nechci je hanit jako celek ale je zde stále co zlepšovat. P10 ale iPhone je po stránce vzhledu hrůza. Série Mate 10 se snad trochu vzpamatovala, byť odebírání 3,5 mm jacku beru jako krok špatným směrem (ale to dělá více výrobců - snad se z toho nestane standard ale pouze výkřik do tmy).
    Poděkovat autorovi 0
  • Jenž naportuje... Ten váš vývojář totiž nemusí řešit certifikace z strany společnosti Google. Mám známého (dokonce je členem tohoto fóra), co čistý Android taky zkompiluje prakticky pro cokoliv. Ale o tom to není...
    Poděkovat autorovi 0
  • Ale to jsme úplně někde jinde, fajn, aktualizovat na novější OS ofiko nejde, OK, aktualizovat bezpečnostní záplatou aktuální OS lze. Jestliže low-end model P8 Lite záplatu dostane (ALE-L21 C432 B612 - záplata k 1. říjnu 2017)., proč jí nedostane high-end model???
    Poděkovat autorovi 0
  • Pavel napsal(a):

Nejnovější B399, kompletně nová verze, Huawei na nás nezapomněl.

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G2199/g1604/v100315/f1/full/update.zip

Už stahuji, děkuji, teď ještě aby se nezapomnělo na další modely (Mate 7, Mate 8, Mate S, G8 a hodinky Watch 1).
    Poděkovat autorovi 0
  • upraveno 30. October 2017
    Mate 7 je nereálný, Mate S taky nepravděpodobný, Mate 8 bude v pohodě.
    Poděkovat autorovi 0
  • Jozef_HuaFan napsal(a):

Mate 7 je nereálný, Mate S taky nepravděpodobný, Mate á bude v pohodě.

A tím záhadnosti v aktualizacích Huawei pokračují....

P8 - Oznámen 05/2015 (poslední aktualizace 10/2017)
    Mate S - Oznámen 09/2015 (poslední aktualizace 05/2017)
    Mate 8 - Oznámen 11/2015 (poslední aktualizace 10/2017 - LON-L29C432B229)
    Poděkovat autorovi 0
  • Nechci ti do toho kecat, ale LON-L29 je Mate 9 Pro :smile: . Každopádně je třeba se podívat i na prodeje, P8 se prodalo řádově více než Mate S, který byl od začátku stylovkou a šel trochu jinou cestou.
    Poděkovat autorovi 0
  • FrostPEFrostPE  
    upraveno 30. October 2017
    Mate 8 - NXT-L29C432B581 (04/2017) - Takže ještě horší stav, hmm, tak jo.
    Jinak prodejní čísla jsou dost mizerný argument, co třeba cena?
    Takže kupte si levnej foun, koupí si ho spousta dalších, dostanete aktualizace, kupte si drahej, ale sorry, koupí si ho pár dalších, aktualizace nedostanete, koupilo si ho málo lidí, sice jste zaplatili daleko víc, ale to nás nezajímá...
    Poděkovat autorovi 0
  • upraveno 30. October 2017
    Jak jsem psal výše, Mate 8 aktualizaci obdrží. A bezpečnostní záplaty prostě nejsou vše, určitě raději používám A7 na Mate 8 než A6 na P8 :smile: . Al názor ti neberu, stejně už máš dávno jasno...
    Poděkovat autorovi 0
  • Ano, mám názor, předpokládám, že zákazník, který více utratí, více dostane, ale tady to je úplně na hlavu postavené a obrácené. Tolik tedy k prémiové značce Huawei, která podporuje především své low-endové modely a prémiové řady mají smůlu, nekoupilo si je dost lidí.
    Poděkovat autorovi 0
  • Jenže to pořád srovnáváš s P8 lite, ten se prostě dostal do stavu, kdy se používá takřka jako experimentální zařízení na testování bezpečnostních aktualizací. Zdaleka jsme nevydali všechny oficiálně, možná ani polovinu ne. Prostě je ta tvoje pravda celkem nekompletní... Pokud řeknu A, musím říct také B. Ale evidentně stejně tato diskuze nikoho jiného nebere...
    Poděkovat autorovi 0
  • Sice nevím od kdy si tykáme, ale budiž.
    Srovnávám, jelikož jsou to telefony podobně staré, ale výrazně rozdílné cenově a ten nepoměr s vydáváním aktualizací je zarážející!!! A jestli Vás to do očí netrkne, tak mě tedy rozhodně ano. Vychází mi z toho jasný signál, nemám cenu utrácet za vyšší modely.
    Poděkovat autorovi 0
  • Tykání je s dovolením na fórech naprosto běžná věc, tykají si tady všichni. Snad nejste tak prémiový, aby to byl problém... Na jednu stranu chápu, na stranu druhou ty neustálé nářky nad modelem Mate S jsou nekonečné, podobných diskuzí se tady založilo více a v žádné není aktivní nikdo krom vás dvou. Ostatní lidé se při výběru nového telefonu logicky budou řídit situací u nových modelů, které jsou v tomto směru v pohodě (ať už řada Mate nebo rodina P10).
    Poděkovat autorovi 0
  • Nepoužívám sociální sítě a toto je asi jediné české fórum, které navštěvuji, tak se omlouvám za neznalost pravidel a zvyklostí. :wink:
    Ano nové modely jsou na tom zatím dobře, ale třeba P9 Plus je s podporou na štíru a to jsem o něm původně uvažoval jako náhradě za P8. Takže to není jenom o Mate S.
    Ono se stačí podívat které telefony dostanou Android 8, seznam modelů Huawei není moc obsáhlý...
    Poděkovat autorovi 0
  • Huawei zatím finální seznam nezveřejnil.
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.