Telefony Huawei, situace kolem aktualizací a podpora ze strany výrobce (zamyšlení)

Velmi často slýchávám (a to nejenom na našem diskuzním fóru HuaFan.cz), že Huawei vyrábí špičkové telefony s kvalitní konstrukcí a zajímavým poměrem cena versus výkon, ale podpora (v oblasti aktualizací) je slabá. Určitě tady teď nechci tvrdit, že podpora z naší strany je vždy dokonalá a bezchybná (máme ale výtečné diskuzní fórum a to nám všichni ostatní výrobci mohou jen závidět), na stranu druhou si ale myslím, že se nám často v tomto směru křivdí a zdaleka nebývá hodnocení objektivní. Proto jsem se rozhodl na toto téma sepsat malý článek a poukázat na současný stav. Určitě tady nechci očerňovat konkurenci nebo tvrdit, že jiní výrobci jsou na tom hůře. Naopak si myslím, že se nemáme za co stydět, odvádíme dobrou práci a můžeme se v oblasti podpory a obecně fungování našich telefonů měřit s těmi nejlepšími na současném trhu. Co mě vede k této (pro mnohé pravděpodobně troufalé) myšlence?

Začít bych mohl hned se situací kolem Androidu 8.0.0 Oreo. Zatímco většina výrobců stále teprve tento operační systém testuje, my už v portfoliu máme kvarteto telefonů, které na tento operační systém spoléhá ( jedná se o modely Huawei Mate 10 Pro, Huawei Mate 10, Huawei Mate 9 Pro a Huawei Mate 9), pro další telefony navíc Oreo testujeme. Navíc jsme se neomezili na kosmetické změny, EMUI 8.0.0 přináší spoustu výrazných změn v čele třeba s navigačním tlačítkem, které výrazně zlepšuje celkové ovládání telefonu. Začíná testování tohoto systému také pro model Huawei P10 (v některých zemích naopak pro Huawei P10 Plus), brzy tedy budeme mít aktualizovány další přístroje a stále to nebude vše. U některých telefonů nyní byly aktualizace pomalejší, jelikož se ale intenzivně pracuje na Androidu Oreo, tak jsem schopen to pochopit. Na druhou stranu některé telefon sice Oreo neobdrží, ale cílem je mít skutečně co nejlépe fungující přístroje a vývojáři nejlépe vědí co dělají. Změny v operačním systému Android (mám tím na mysli čistou verzi od společnosti Google) nejsou vždy kosmetické a vydat nový systém není tak jednoduché (ale jak jsem zmínil, máme kvarteto telefonů, které už na Oreo spoléhají).

Nemusíme se ale nutně dívat jen na situaci kolem Androidu 8.0.0 Oreo. Velmi dobře fungující systém nabízí také většina telefonů roku 2016 spoléhající na EMUI 5.0.1 (mám tím na mysli modely Huawei P9, Huawei P9 lite a Huawei Nova). Neznamená to, že by podpora těchto telefonů byla dokonalá, v případě modelu Huawei Nova nebyl firmware B382 úplně ideální, Dual SIM verze modelu Huawei P9 pak čekala na bezpečnostní aktualizace velmi dlouhou dobu. Na stranu druhou ale single SIM verze P9 nabízí prosincové bezpečnostní záplaty, Huawei P9 lite je na tom podobně a také mode Huawei Nova obdržel opravený firmware B391 a novější bezpečnostní záplaty. Můžeme jít ale ještě hlouběji do minulosti, Huawei P8 lite už je tady s námi 30 měsíců a stále dostává aktualizace, podobně je na tom Huawei P8. Vše nasvědčuje tomu, že se aktualizace ještě objeví také pro Huawei Mate S (což je mimochodem telefon, po kterém jsem vždy toužil a jakmile jsem se k němu dostal, okamžitě jsem přešel na Mate 8). Většina telefonů střední a vyšší třídy si tedy užívá skutečně dlouhodobou podporu. Opět platí, že také tady najdeme výjimky, třeba uvolňování aktualizací pro MediaPad M3 není z naší strany ideální. Ale pokud mám hodnotit výrobce (jakéhokoliv) globálně, musím se podívat na celé portfolio a ne na jeden telefon či tablet (ačkoliv každého bude přirozeně vždy nejvíce zajímat právě vlastní přístroj a žádný jiný). Ale vždy je potřeba porovnávat nejenom počet aktualizací, ale také jejich obsah a výsledný chod přístroje.

Nedělám si úplně iluze, že pokud někdo má spojenou společnou Huawei se slabou podporou, tak rázem po přečtení článku ji začne chválit. Na druhou stranu mám ale někdy pocit, že na pozitivní věci se často hodně zapomíná a zdůrazňuje se jen to negativní. Nicméně podpora nebude stoprocentně dokonalá nikdy a u žádného výrobce, vždycky by to mohlo být ještě lepší. A my se určitě chceme nadále zlepšovat, současně si ale skutečně myslím, že se nemáme za co stydět. Naše telefony fungují velmi dobře, máme tady kvarteto telefonů s operačním systémem Android 8.0.0 Oreo a naše uživatelské rozhraní EMUI se neustále posouvá kupředu (neděláme jen kosmetické změny, snažíme se jít skutečně výrazně kupředu a zajistit našim zákazníkům ten nejlepší uživatelský zížitek). Uvidíme co přinese v tomto směru rok 2018, ale budu rád, pokud nadále budeme nabízet rychlé a velmi dobře fungující telefony. Jaké je tedy vaše vnímání podpory u telefonů Huawei? Podařilo se tomuto článku alespoň trochu vyvrátit mýtus o tom, že podpora pro naše telefony není dobrá?

Komentáře

Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.