Huawei Watch - zkušenosti, postřehy a doporučení

Zatím jsem v žádné diskusi nenalezl téma Huawei Watch (dále jen HWW) s osobními zkušenostmi při používání hodinek, tak se pokusím napsat pár svých postřehů a uvítám také Vaše zkušenosti a doporučení.

Na úvod musím poznamenat, že jsem používal asi rok hodinky Fitbit Surge (dále jen FBS), se kterými jsem byl sice nadmíru spokojen, ale hledal jsem elegantnější alternativu s podobnými funkcemi a to zejména pro fitness. Proto budou moje postřehy a zkušenosti často poznamenány srovnáním s tímto produktem. Hodinky používám s mobilním telefonem Huawei P8 lite.
Elegance, ano to je asi největší devíza těchto hodinek, jsou na ruce nepřehlédnutelné, barevný displej vykresluje dokonale grafiku a těch ciferníků co lze vybrat. Kožený řemínek se mi zdá ale přesto poněkud úzký a šířka 18 mm je skoro vhodná spíše na dámskou ruku. Výhodou je, že lze řemínek jednoduše vyměnit třeba za kovový, to u FSB nelze a gumový moc elegantně nepůsobí. Za propracovanější ciferníky (s různými barevnými variacemi) a se zobrazováním dalších funkcí je ovšem nutno také někdy zaplatit, ceny jsou ale mírné, jen kolem 30 Kč.

Dotykový displej reaguje celkem svižně na doteky, není nutné na něj nějak extrémně tlačit nebo datlovat více doteky za sebou, aby nastal požadovaný úkon, přesto občas dochází ke zpoždění (sekání) při rolování odkazů na aplikace, ale nijak to uživatele neomezuje. Bohužel chybí senzor intenzity světla a tak musíte regulaci jasu provádět ručně (5 stupňů jasu – mě se osvědčil st. 3), což je trochu nepohodlné při velkém rozdílu v jasu hodinek ve dne a v noci (v noci i tmavý ciferník dost intenzivně svítí). To lze eliminovat jednoduše tak, že HWW přepnete v nastavení do tzv. „Theater módu“ a displej úplně vypnete, takže při pohybu hodinek, např. k obličeji, se ciferník nerozsvítí. Zpátky na zobrazení času jen stisknete tlačítko a displej je zpět. Také lze nastavit přepínání při neaktivitě hodinek ze standardního displeje na tzv. texturový, nebo ho zcela vypínat a při kontrole času se automaticky pohybem přepne do standardního barevného ciferníku. Zatím jsem neodhalil v nastaveních HWW jak funguje funkce Accessibility – Magnification gestures = Přizpůsobení – Gesta pro přiblížení obrazovky.

Notifikace z telefonu fungují bezchybně (hodinky jemně zavibrují a na displeji dole se objeví ve jednom řádku text), s minimálním zpožděním a na displeji hodinek si můžete přečíst plný text z SMS, emailů, upozornění z kalendáře, přijmout (odmítnout) příchozí hovory, zprávy Hangouts, atd. To je také jedna z funkcí, kterou velmi často využívám jako prodlouženou ruku mého mobilního telefonu, zejména upozornění z kalendáře na úkoly dne a časy zahájení jednání je vzhledem k mé děravé hlavě super. U FBS mi notifikace nefungovaly vůbec a je třeba mít v telefonu Android 4.3 +. Posun jednotlivých notifikací lze dotykem prstu na displeji nebo otáčivým pohybem zápěstí ruky, což lze v nastavení direktivně zakázat/povolit.

Výdrž baterie je, jak jsem ale u barevného displeje (1,4 palcový kulatý displej AMOLED) očekával, při běžném používání asi 24 – 36 hodin. Je to prostě daň za perfektně vykreslenou grafiku v HD a množství funkcí, notifikace s vibracemi a proto doporučuji intenzitu jasu na minimum (3 stupeň max.), na noc vypnout displej úplně (Theater mód) a pokud chceme spořit energii i přes den, tak vypnout displej také při neaktivitě hodinek. WiFi integrovanou v HWW mám běžně vypnutou úplně, bez Bluetooth to bohužel nejde, ale dle mé zkušenosti - čím méně notifikací, žádné hry a také např. tmavý ciferník s vypínáním při neaktivitě, tím větší výdrž baterie. V porovnání s FBS nesrovnatelné Fitbit mi vydrželo týden na jedno nabití, ale pravda, jen jednoduchý černobílý displej se čtyřmi možnostmi změny ciferníku.

Senzory a jejich využití (pro fitness) jsou pro mě zatím zklamání. Hodinky jsou vybaveny barometrem, gyroskopem s měřičem zrychlení a měřičem tepové frekvence. V integrované aplikaci Daily tracking se automaticky zaznamenává počet ušlých kroků (čas trvání aktivity) a z toho odvozený počet spálených kalorií, dále také kolikrát jste se zvedli ze židle . HWW by měly identifikovat, zda běžíte (zatím nemám vyzkoušeno) a měřit údaje v tomto režimu, nebo Vaše kroky vystoupané do kopce. Následují statistiky za posledních 7 dnů a nastavení osobních údajů včetně Vašeho denního limitu = doporučeno 10 000 kroků za den. Tepovou frekvenci bohužel automaticky HWW nezaznamenávají, ani např. v nastavených intervalech a trvale už vůbec ne. Tím pádem ani hodinky nejsou schopny automaticky měřit délku a kvalitu Vašeho spánku. Nechápu, proč nelze provést jednoduchý přepočet na ušlé kilometry, vystoupaná patra a spálené kilokalorie na kilojouly. Podle mého názoru je to jen otázkou dosazení do existujícího vzorce na přepočet a následné zobrazení v grafu.

Pátral jsem a snažil se použít různé aplikace pro Fitness (Runtastic Pro, Endomondo, Google Fit, iFit360, Sport Gear Tracker, iFIT, atd.), ale žádná přímo z HWW nespolupracuje a nesdílí automaticky naměřená data s hodinek v mobilní aplikaci. Je nutné aktivitu ručně spustit a pak zase zastavit, k tomu ale nepotřebuji hodinky se senzorem pohybu a stačí mi mobil. Jediná aplikace, kterou jsem vyzkoušel a je zatím schopna automaticky přijímat naměřená data a zobrazovat je graficky v aplikaci v mobilním telefonu je Huawei Wear, nicméně i tak při každé synchronizaci se mi objevuje pravidelně na displeji telefonu hláška “Synchronizace dat se nezdařila“, data naštěstí do mobilu přenesené jsou. Grafické provedení je ale nezajímavé, téměř žádná nastavení, žádná možnost přihlásit se do skupiny (komunity) lidí vlastnících HWW a vytvářet tak výzvy k dosažení limitu kroků, výškových metrů za den, týden, měsíc. Žádná motivace, např. k dosažení nastaveného limitu, překonání vlastního maxima udělením ocenění (tzv. Badge), vytváření soutěže týdne mezi členy komunity, apod. Prostě absence jakýchkoliv motivačních prvků, které by mě donutili se hýbat a zvyšovat svoji fitness aktivity. Tady by se výrobce HWW mohl inspirovat u jiných výrobců, např. Fitbit, kde mají motivační program dokonale zvládnutý.
Navíc většina aplikací, které jsou univerzálně použitelné pro různé výrobce hodinek s OS Android Wear při zadání povelu k vyhledávání zařízení dosažitelných přes Bluetooth aplikace FBS vždy spolehlivě našla, ale HWW nikdy !!! Pokud má Huawei celkem dost omezenou vlastní aplikaci pro fitness, tak nechápu, že se brání propojení s dokonalejšími a propracovanějšími aplikacemi dostupnými v Google Play.

To je zatím vše z mých dosavadních zkušeností z hodinkami Huawei Watch a budu rád, když se se mnou podělíte i o Vaše pozitivní, ale i negativní zkušenosti s praktickým používáním těchto chytrých hodinek. Vývoj se snad nezastavil a hodinky WWW se budou i nadále zdokonalovat, pokud má někdo zkušenosti s oficiální podporou hodinek a možností aktivně přispět na jejich zlepšení napište mi prosím odkaz, já jsem se na oficiálních stránkách podpory moc nedozvěděl.

Komentáře

• Ahoj, mám takový dotaz, chtěl bych některé ciferníky odebrat z hodinek a chtěl bych si tam ponechat jen ty co se mí líbí. Dá se to? A ještě jedna věc, má některá z nových verzí android wear češtinu? Na netu jsem četl o české lokalizaci verze 1,3, ale nechce se mi k této verzi vracet. A poslední dotaz. Jak změním jazykovou lokalizaci aniž bych provedl tovární nastavení? Asi jsem špatně hledal.
    Poděkovat autorovi 0
  • Ahoj pořídil jsem si tyto hodinky, protože jsem viděl a četl spoustu kladných recenzi. První můj dojem je zklamání z tragického návodu výrobce a že android wear není česky. Nevím o co jsme horší než Poláci. Možná by nebylo na škodu, kdyby se našel někdo zkušený a toto napravil, pokud se tím nebude zabývat výrobce. Alespoň co se týče návodu. Očekával jsem od Google lepší přístup vzhledem k tomu, že operační systém bude používat více výrobců hodinek. Mám ještě jiné čínské chytré hodinky, které mají rovněž amoled displej a safírové sklo a plnohodnotný android. Cena je ovšem nesrovnatelně nižší. To by si mohli pánové z Huawei uvědomit a něco s tím dělat.
    Poděkovat autorovi 0
  • Ahoj,
    co se týká ciferníků, tak ty můžeš přestat zobrazovat jen prostřednictvím aplikaca Android Wear, kterou máš nainstalovanou v mobilu, ale změny v hodinkách se projeví až po jejich restartu. O české lokalizaci nevím, protože mě anglická nevadí a ani neznám způsob jak ji změnit.
    Poděkovat autorovi 0
  • Mod letadlo - můžete mi prosím tento mod vysvětlit? Kdyz ho zvolim na svých hodinkách, tak mi i přesto notifikace normal na hodinky chodí. Myslel jsem, ze timto modem přeruším Bluetooth a ušetřím baterii a hodinky ztisim. Diky za rady.
    Poděkovat autorovi 0
  • Ahoj nějaká rada, nechodí mi oznámení messengeru a Facebooku ale whatsapp mi chodí . Nemůžu na to přijít kde je hafan . Díky moc
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.