Huawei Mate 10 Pro a projekt Treble (dojmy + zkušenosti)

Před několika měsíci představila společnost Google nový operační systém Android 8.0.0 Oreo a spolu s ním také projekt Treble, který je jeho součástí. O projektu už bylo napsáno mnoho článků, zjednodušeně můžeme říci, že u telefonů s podporou Treble je odděleno jádro systému od uživatelské nádstavby, což by mělo umožnit výrazně rychlejší aktualizace mobilních telefonů. Realita se od tohoto zatím výrazně odlišuje, nadále totiž je potřeba každou novou ROM důkladně vyzkoušet a navíc implementace Treble je ze strany výrobců mobilních telefonů velmi různorodá. Já jsem ale velmi rád, že průkopníkem v této oblasti je Huawei, spousta telefonů z našeho portfolia Treble plně podporuje a navíc jeho podporu postupně přidáváme také do telefonů, kde původně nebyla.

Rozhodl jsem se celé probmelatice věnovat více a za svůj testovací telefon jsem zvolil právě Huawei Mate 10 Pro. Na našem fóru je to jeden z nejoblíbenějších telefonů, pokud ne vůbec ten nejoblíbenější. Občas ale čtu komentáře, které volají po čistém operačním systému Android pro telefony Huawei. Proto jsem u svého telefonu odemkl bootloader a nainstalovat Treble ROM z XDA fóra, která do modelu Huawei Mate 10 Pro přináší prakticky čistý operační systém Android. Na hodnocení je ještě brzy, systém mám v telefonu přibližně 24 hodin, ale svoje kouzlo toto řešení má. Současně ale musím dodat, že pro drtivou většinu uživatelů (včetně mě) bude oficiální ROM spolu s uživatelským rozhraním EMUI vždy výrazně lepší volbou, graficky vypadá lépe a nabízí mnohem více funkcí a možností přizpůsobení.

Tuto diskuzi neberte jako navádění k instalaci neoficiální ROM, už jen samotné odemknutí BL doporučuji jen zkušeným uživatelům co se v této oblasti vyznají. Na druhou stranu se ale nechceme tvářit, že projekt Treble neexistuje a že neexistují neoficiální úpravy, které jsou na tomto projektu postaveny. Já sám jsem zvědav, jak se mi projekt bude líbit. Trochu mě k tomu dotlačil také můj tchán, který používá Huawei Mate 9, stále ale zvažuje, že by zkusil právě čistý Android. Byl to další důvod proč se projektu věnovat. Nečekejte zde ode mě návody na instalaci, to nechám na jiných, budu se ale snažit přinášet vlastní zkušenosti a pokud se objeví otázky, pokusím se vždy odpovědět. V současnosti používám jako hlavní telefon Huawei P20 Pro, možná ale přehodím SIM zpátky do modelu Huawei Mate 10 Pro, aby moje zkušenosti byli co nejreálnější.

image
image
image
image
«134

Komentáře

• upraveno 26. April
    Jozef jede :wink:
    Pokud vše půjde dle plánu tak si nechám MATE na pokusy a postupně sem popisu i návody.
    Ale to až tak za měsíc. Navíc nám ted Huawei trochu přitvrdil v odemykání bootloaderu. Přes web byla tato možnost odstraněna.
    Poděkovat autorovi 0
  • Ty ses do toho stále neměl, tak co mi zbývalo. Jinak aktuálně řeším jak rozjet Huawei aplikaci pro fotoaparát, ne že by Google fotoaparát byl špatný, ale my to máme mnohem dál. Zatím to ale neběží...

https://forum.xda-developers.com/project-treble/trebleenabled-device-development/huawei-stock-camera-app-treble-roms-t3735169
    Poděkovat autorovi 0
  • upraveno 26. April
    Ano, foťák je trochu problém. Zatím jedině aplikace třetích stran.
    Teď jsem testovat nemohl, MATE jsem neměl :wink:
    Jak říkám, na plno můžu začít v podstatě během pár dnů.
    Edit: funguje uz automatický jas?
    Poděkovat autorovi 0
  • Ten v ROM vůbec není obsažen :smile:
    Poděkovat autorovi 0
  • Ono není problém toto též vyřešit aplikaci, spíš jestli jsou v této ROM vůbec integrované potřebné drivery.
    Poděkovat autorovi 0
  • @Jozef_HuaFan Keď už sme pri tých alternatívach, nevieš náhodou, či pre Huawei prebieha aj vývoj portov pre rôzne aplikácie? Napríklad sa mi jedná o aplikáciu fotoaparátu z Pixel 2. Nehovorím, že aplikácia fotoaparátu od Huawei je zlá, ale ten postprocessing si myslím, že vie Pixel lepšie :) To len tak pre zaujímavosť, ak to nevadí :)
    Poděkovat autorovi 0
  • Nevadí nevadí... Toto nesleduji, ale skrz ovladače k fotoaparátu si myslím, že žádná aplikace třetí strany nebude fotit lépe než originální... Jako upravený Google Fotoaparát s HDR nainstalovat lze, ale výsledky neposoudím.
    Poděkovat autorovi 0
  • Jako možnost je to super , že si člověk může vybrat , mě osobně se čistý android moc nelíbí , ale to je musí problém ,emui mě sedí a jsem spokojen .
    Díky Jozefe že zkoušíš nové věci , pokud treble postoupí a nebude problém přecházet z emui na čistý android a zpět , nejspíš vyzkouším také , ale to asi v nejbližší době nehrozí , díky za info
    Poděkovat autorovi 0
  • @n7610 Ta tvoje myšlenka o rychlém střídání čistého androidu s androidem s nadstavbou zase myslím tak daleko od realizace není :
    Poděkovat autorovi 0
  • @Jozef_HuaFan ja mam vo View10 LOS 15.1 s implentovanou stock camerou. Zatial je to beta a nieje dostupna na XDA ak chcete tak vam ju sem posuniem. System je stabilny. Camera az tak moc nie ale funguje normal mode, hdr, pro, monochrome na 100%
    Poděkovat autorovi 0
  • Osobně nemám čistý Android rád. Zkoušel jsem na Motorole, ale Google SMS a další jsou dost orezane aplikace. To samé vše další. Ale bylo to za dob androidu 4, tak předpokládám, že se to trošku zlepšilo. Ale stejně. Spíše mě zajímá jak je to s aktualizacemi? Takže Huawei nemá svoji Treble ROM? To je teda podpora nepodpora.
    Poděkovat autorovi 0
  • misanekx napsal(a):

@n7610 Ta tvoje myšlenka o rychlém střídání čistého androidu s androidem s nadstavbou zase myslím tak daleko od realizace není :

Super , až to bude vychytaný , tak to zkusím :smiley:
    Poděkovat autorovi 0
  • Škoda že Treble funguje zatiaľ len na čistom androide, ten sa mi nepáči a som radšej za EMUI.
    Poděkovat autorovi 0
  • 100 lidí 100 chutí. za mne určitě ano, pokud bude plně podporovat možnosti telefonu /foto, lte atd..../ a mít aktualizace, tak je mi zcela jedno jak aplikace vypadají. stejně je nahrazuji - Nova launcher a nějaké widgety a kabátek si volím dle libosti.
    jen chtít se v tom hrabat :) - myšleno odemknout boot a instalovat
    - za dob HTC HD2, Sensation, LG G2 byl můj nej Cyanogen, pak skončil a už tak nějak nebyla chuť a potřeba

ale teď se asi zamyslím, lehký návod a tipy od @Jozef_HuaFan by se šikly :)
    Poděkovat autorovi 0
  • Rommco05 napsal(a):

@Jozef_HuaFan ja mam vo View10 LOS 15.1 s implentovanou stock camerou. Zatial je to beta a nieje dostupna na XDA ak chcete tak vam ju sem posuniem. System je stabilny. Camera az tak moc nie ale funguje normal mode, hdr, pro, monochrome na 100%

A jak jsi rozjel fotoaparát? Já zkusil několik postupů, ale neustále mi padá (appka v ROM nebo Google fotoaparát jede bez problémů).
    Poděkovat autorovi 0
  • upraveno 26. April
    null
    Fotoaparat je zabudovany v systeme
    Poděkovat autorovi 0
  • Streki napsal(a):

Osobně nemám čistý Android rád. Zkoušel jsem na Motorole, ale Google SMS a další jsou dost orezane aplikace. To samé vše další. Ale bylo to za dob androidu 4, tak předpokládám, že se to trošku zlepšilo. Ale stejně. Spíše mě zajímá jak je to s aktualizacemi? Takže Huawei nemá svoji Treble ROM? To je teda podpora nepodpora.

Huawei nemá svoji Treble ROM? Ach jo, to je zase výraz toto. Prosím vyjadřujme se k tématu pokud o něm máme alespoň základní znalosti a podvědomí. A ne, vaší logikou skutečně Huawei vlastní Treble ROM nemá (respektive nic co by se dalo takto nazvat a bylo veřejné).

Poděkovat autorovi 0
  • Tady to vypadá na celkem srandovní téma :smiley:
    Poděkovat autorovi 1
  • LOS 15.1 by OldDroid https://drive.google.com/file/d/1PeUlHpedmqF2Oe8OE03fhBXb8OpyFxq5/view?usp=sharing

system.IMG
    pred flashnutim a po treba urobit factory reset v stock recovery
    Poděkovat autorovi 0
  • Díky, zkusím zítra. Sice jsem sotva začal testovat jednu ROM, ale nevidím problém zkusit něco dalšího. Tuto jsi nezkoušel - https://forum.xda-developers.com/project-treble/trebleenabled-device-development/lineage-phh-treble-t3767690
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.