Huawei Mate 10 Pro a projekt Treble (dojmy + zkušenosti)

Před několika měsíci představila společnost Google nový operační systém Android 8.0.0 Oreo a spolu s ním také projekt Treble, který je jeho součástí. O projektu už bylo napsáno mnoho článků, zjednodušeně můžeme říci, že u telefonů s podporou Treble je odděleno jádro systému od uživatelské nádstavby, což by mělo umožnit výrazně rychlejší aktualizace mobilních telefonů. Realita se od tohoto zatím výrazně odlišuje, nadále totiž je potřeba každou novou ROM důkladně vyzkoušet a navíc implementace Treble je ze strany výrobců mobilních telefonů velmi různorodá. Já jsem ale velmi rád, že průkopníkem v této oblasti je Huawei, spousta telefonů z našeho portfolia Treble plně podporuje a navíc jeho podporu postupně přidáváme také do telefonů, kde původně nebyla.

Rozhodl jsem se celé probmelatice věnovat více a za svůj testovací telefon jsem zvolil právě Huawei Mate 10 Pro. Na našem fóru je to jeden z nejoblíbenějších telefonů, pokud ne vůbec ten nejoblíbenější. Občas ale čtu komentáře, které volají po čistém operačním systému Android pro telefony Huawei. Proto jsem u svého telefonu odemkl bootloader a nainstalovat Treble ROM z XDA fóra, která do modelu Huawei Mate 10 Pro přináší prakticky čistý operační systém Android. Na hodnocení je ještě brzy, systém mám v telefonu přibližně 24 hodin, ale svoje kouzlo toto řešení má. Současně ale musím dodat, že pro drtivou většinu uživatelů (včetně mě) bude oficiální ROM spolu s uživatelským rozhraním EMUI vždy výrazně lepší volbou, graficky vypadá lépe a nabízí mnohem více funkcí a možností přizpůsobení.

Tuto diskuzi neberte jako navádění k instalaci neoficiální ROM, už jen samotné odemknutí BL doporučuji jen zkušeným uživatelům co se v této oblasti vyznají. Na druhou stranu se ale nechceme tvářit, že projekt Treble neexistuje a že neexistují neoficiální úpravy, které jsou na tomto projektu postaveny. Já sám jsem zvědav, jak se mi projekt bude líbit. Trochu mě k tomu dotlačil také můj tchán, který používá Huawei Mate 9, stále ale zvažuje, že by zkusil právě čistý Android. Byl to další důvod proč se projektu věnovat. Nečekejte zde ode mě návody na instalaci, to nechám na jiných, budu se ale snažit přinášet vlastní zkušenosti a pokud se objeví otázky, pokusím se vždy odpovědět. V současnosti používám jako hlavní telefon Huawei P20 Pro, možná ale přehodím SIM zpátky do modelu Huawei Mate 10 Pro, aby moje zkušenosti byli co nejreálnější.

image
image
image
image
«13

Komentáře

Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.