Huawei P20 Pro a poměr stran fotografie

Dobrý den,
chtěl bych si koupit P20 Pro, hledám mobil který dobře svítí, aby byl dobře čitelný na slunci a hlavně měl co možná nejlepší foťák. U P20 Pro mi dost vadí absence 16:9, absence tohoto poměru je hodně absurdní, ale lze ho nahradit 18:9.
Při návštěvě prodejny mě však vyděsila divná vlastnost. Nastavil jsem v setup 18:9 a zkoušel fotit. Ale - kdykoliv mobil rozpoznal nějakou tvář okamžitě sám přepnul na 4:3 a když osoba ze záběru zmizela vrátil poměr opět na přednastavených 18:9.
Doufám, že to lze nějak vypnout, prodavač něco blábolil, že je to dobře, ale bylo mi jasné, že to vidí prvně a vlastně těm spousty nastavení vůbec nerozumí.
Na pravěký poměr 4:3 prostě fotit nebudu. To je blbost, jestliže nejde v portrétním nebo automatickém režimu
nastavit jiný poměr než 4:3 tak se poohlédnu po jiném mobilu (např LG G7 nebo Samsung 9 Plus) Chci prezentovat fotky na celý zobrazovač nebo celou obrazovku!. Kolik lidí (a jak často) si pořízená foto tiskne, aby využil poměr 4:3? Drtivá většina je prohlíží nebo
prezentuje na nějakém monitoru, televizoru nebo mobilu. Kdo mi poradí jak na to a nebo zda se P20 Pro raději vyhnout.
Chtěl bych tento mobil proto-že má 3 a 5 zoom, větší čip, nedostatek světla umí řešit bez šumu, kvalitnější snížení hloubky ostrosti a mnoho dalších zajímavých funkcí.

Děkuji za Váš čas.
«13456

Komentáře

• Vypnúť sa to bude dat len tak ze vypneš AI (umelú inteligenciu) vtedy ti to nebude mobil automaticky hádzať napr na režim portrét a iné kde sa tebou požadované rozlíšenie nenachádza.
    Lenže ani po prepnúť tebou do týchto režimov sa samozrejme iné rozlíšenie neobjaví je to bohužiaľ tak, možno to pridá nejaká ďalšia aktualizácia a možno aj nie, uvidíme. :smile:
    Poděkovat autorovi 2
  • Pfff. Sirokouhly portret? No fotografove se obraci v hrobe. A jen pro zajimavost, fotky se tisknou v 3:2. 4:3 je jeste snesitelny format, pri tisku s lehkym orezem...
    Poděkovat autorovi 0
  • No ja osobne fotím stále na 12M a teda 4:3 :smiley:
    Poděkovat autorovi 0
  • tube  
    upraveno 26. June
    Taky ma mobilu volim format co nejblize kinofilmu...
    Poděkovat autorovi 0
  • pro mě je absurdní fotit jinak jak 3:2, resp. 4:3. nechápu k čemu mi bude formát 16 nebo 18:9, to bych asi nedokázal nic vyfotit. a řešit, že tenhle telefon nedokáže fotit v tomhle nesmyslném poměru při max. rozlišení je trochu mimo, jelikož při použití těchto rozlišení jde pouze o zobrazení na displejích s rozlišením maximálně 9Mpx.
    Poděkovat autorovi 1
  • tube napsal(a):

Pfff. Sirokouhly portret? No fotografove se obraci v hrobe. A jen pro zajimavost, fotky se tisknou v 3:2. 4:3 je jeste snesitelny format, pri tisku s lehkym orezem...

Fotografové nechť se laskavě obracejí v hrobě jak chtějí!!... oni si však na portrétování koupí nějaký dobrý, za tím účelem vyrobený, fotoaparát. Já si chci koupit mobil. Nejsem umělecký fotograf. Jsem fotograf, který chce fotit rodinu, přátele aj. a za tím účelem hledá co nejlepší foto-mobil. Ten kdo ještě neviděl 16:9 portrét na obrazovce nebo ve filmu - tak prostě jenom kecá. Není to pravda. Širokoúhlé vidění je pro každého člověka mnohem přirozenější. Naopak. Černé pruhy po stranách monitoru nebo mobilu působí hrozně.
    Jestli-že musím vypnout umělou inteligenci, tak přijdu o výhodu tohoto mobilu, která může být právě v takovémto
    případě dost zajímavá. Možná někdo fotí krajiny památky - ok, ale pro mne je svět zajímavý o lidech. Kdykoliv jsem se pokusil vyfotit lidi, fotoaparát mě násilně přepnul. On ví co je pro mě nejlepším - no FUJ.
    Poděkovat autorovi 0
  • @Oly510 Tu umělou inteligencí ještě rád dobrovolně vypnes :smile:
    Teda pokud ti jde krom formátu třeba i o reálné barvy. AI dost slušně pribarvuje.
    Poděkovat autorovi 0
  • Jo, jo. Dost jsem tady o tom čet i na fotkách je to nepřehlédnutelný. A je to škoda, že to tento mobil přehání až to někdy tluče do očí, ale někdy to zase vypadalo celkem zajímavě. Popravdě - kdyby tam nebylo přímé srovnání třeba s S9 plus, ale samotná fotka. Dost často by to většinu lidí ani nenapadlo. Ostatně mnoho z nich následně v počítači fotky upravuje, klikne na tlačítko "vylepšit", což je v podstatě to samé.
    Já jsem však člověk, který miluje všechno moderní, novátorský a AI hodně fandím a i podobným "hejblátkům".
    Ten čip 40MPx, kdy se vždy 4pix elektricky sečtou mne dokonale fascinuje. Navíc fotka "vyrobená" ze tří čipů musí dávat dobrý výsledek. Já tomu věřím a fandím. Většina mobilů rozmazání pozadí zmrší, ale P20 pro jen málo kdy. Možnost 3 a 5 zoom - v mobilu, bez ztráty kvality - to nemá chybu. Hodně jsem tenhle foťák chtěl. Jsem však invalida a 17 tisíc pro mě není zrovna málo - proto vybírám dost pečlivě. Ten formát 4:3 je pro mne zásadní, já ho nechci.
    Podívám se na recenze LG G7. Nemá tři objektivy, fotky nebudou tak parádní, ale zase má lepší displej. Mohl by to být kompromis.
    Poděkovat autorovi 0
  • No vsak to je jen nazor. AI si vypni a bude to delat to co potrebujes. Ale kdyz tak ctu co ocekavas, tak si kup radeji kompaktni fotak, nebo ultrazoom. Splni vice tva ocekavani.
    Poděkovat autorovi 0
  • .... Ano, ale dnes už ne. Míval jsem před 12 lety zrcadlo Olympus 510. Na domácí focení, dovolené, cyklovýlety aj. velmi nepraktická věc. Fototaška, jenom blesk co zabral místa. Mám 4 děti, fotit se někdy muselo. Kompakt do kapsičky byl za dobrého světla kompromisní řešení. Ale fotky nic moc. Navíc 3" zobrazovač, nutnost fotky přehrávat jinam.
    A dnes . . . . to P20 Pro udělá lepší fotku a za mizerného světla, navíc mobil je vždy po ruce protože ho berete všude (kompakt jsme často zapomněli). Velký zobrazovač se super jemným (ostrým) rozlišením. A našel bych 10 dalších důvodů.
    Prostě je super, že už nastal čas, kdy mobily konečně začaly obstojně fotit. Právě P20 Pro a fotografie na tomto fóru jsou toho důkazem. Můj starý kompakt nedávno "zemřel" a nový pořizovat nechci - když se dnes již nabízí možnost mít vše v jednom. V Huawaei ukázali, že tudy vede cesta. Jsou zde nedodělky jako chybějící bezdrát dobíjení, slabší svítivost, které bych mu rozhodně odpustil.
    Chybějící 16:9 umocněné vnucováním jiného poměru než mám nestaveno, mu neodpustím. Vždyť se podívejte na recenze na YouTube. Všude tam ukazují nádherné fotky z P20 Pro v poměru 16:9. Pak přijde ledová sprcha zjištěním, že to mají upravený protože to mobil neumí a následuje další sprcha při zjištění, že ani AI se nedá použít. To už fakt nasere! Za stejný peníze, když oželím nejlepší foťák v mobilu mohu mít S9 plus nebo LG G7. Mám vztek, protože z počátku jsem byl z toho mobilu tak nadšený - že i sklo a obal jsem si na něj koupil. Ani ve snu mě nenapadlo, že 16:9 neumí, když jsem v recenzích viděl fotky přes celou obrazovku.
    Poděkovat autorovi 0
  • já bych sice jiný formát než 3:2 resp. 4:3 nevyužil, ale je pravda, že v nastavení mohlo být na výběr klidně i ono 16:9 jelikož se jedná o SW záležitost. osobně si nedokážu představit, že bych fotil v poměru 16:9 a nějakou fotku chtěl následně vytisknout na klasický formát 3:2, to by po ořezu z fotky úplně zmizely kraje.
    Poděkovat autorovi 0
  • Já bych se řídil spíše tím, v jakém poměru je samotný fotočip. Pokud se jedná o 4:3, tak je právě lepší fotit v 4:3. Pokud by byl fotočip v poměru 16:9, tak bych fotil v 16:9.
    Ono je lepší využít všechnu plochu. Výslednou fotku pak přece není problém oříznout. Je vlastně jedno, zda to ořízne automaticky foťák nebo vy ručně.
    Ale pokud je smyslem mít hotové fotky bez úpravy a zobrazovat je na mobilu nebo na širokoúhlém monitoru, pak to chápu, tam ten poměr 4:3 vypadá nějak divně.
    Je to jen o zvyku. Fotky odjakživa jsou v poměru 3:2. Širokoúhlé 16:9 je určeno spíše pro video, ne pro fotky.
    Poděkovat autorovi 2
  • No, já mám Epson L210 tiskárnu. Tiskárna s velmi levným provozem. Ale asi žiji v jiném čase, protože mě by ani nenapadlo nějakou fotku tisknout. Tahat někam těžké neskladné albumy to už moje žena přestala snad pře 15-20 lety.
    Naopak všechny staré fotky naskenovala do počítače. Navíc o fotkách pohlednicové velikosti nemůže být ani řeč. Na to stačí i mobil pod 10 tisíc.
    Vždycky má kdokoli doma TV, tablet monitor nebo noťas a když ne, vezmu svůj tablet.
    Využitelná plocha čipu je takřka vždy menší - a to i u zrcadlovek.
    Právě nechápu Proč - když uP20 Pro je čip větší a počet snímacích diod na jeden bod je dokonce čtyřnásobný, tak 16:9 neudělali. Zatímco u menších čipů jiných výrobců to je.
    Zde by byla ztráta jen malá.
    Ořezávat fotky všechny dodatečně nebudu. Je to dost klikání a na každou - to ať jde Huawei se svým první dobrým
    "mobilnetím" foťákem do háje. Nemá-li již mnoho let nejrozšířenější zobrazovací širokouhlý formát - "to ať se s ním jde vyfotit". Jsem naštvanej a smutnej, protože mi dochází, že si ho asi nekoupím: 4:3? kromě starých pohádek se na takový formát nekoukám. Normální je se dívat na 16:9. Jestli dnes někdo říká že 4:3 tak podle mne nemluví pravdu.
    Poděkovat autorovi 0
  • já teda fotky taky netisknu, všechno mám v cloudu a sdílím. pro zobrazení na Tv stačí i telefon za 2 tis. a rozdíl nebude poznat :smiley: neznám telefony jiných značek, ale co tedy konkrétně nabízí konkurence?
    Poděkovat autorovi 0
  • Zbytečně se tady řeší snad třetí den něco, co Oly510 stejně nezměníš (třeba bude updatem řešeno), a co je nejrozšířenější formát formát je jen tvůj subjektivní pocit. Nevím jestli ty (nemíním to zpětně hledat), tady plakal, že na portrét nezůstane 16:9, ale přepne se na jiný..... tak to nesvědčí zrovna o dobrých znalostech, který formát se na co hodí.
    A co říkáš na čtvercový formát? Za sebe mohu říct, že se mi to moc nelíbí, ale netvrdím, že je to nejrozšířenější, i když to na Instagramu používá miliony lidí.
    Tož asi tak. "Ber co je nebo nech bejt", se říká
    Poděkovat autorovi 0
  • No asi se všechny filmy, zpravodajské pořady, a vše co se děje na mnoha kanálech děje na instagramu. ....I ve filmu je mnoho portrétu a velmi často se silně využívanou krátkou hloubkou ostrosti. Je to prostě o lidech, jsou všude a dívají se do kamery - nestojí zády. Můžeš si říkat co se na co hodí, a na co ne a vypočitávat kolik lidí hledí na čtverec. Avšak fakt, že širokouhlý formát je v domácnostech dnes nejrozšířenější prostě NEZMĚNÍŠ. Vždyť i sami výrobci mobilů už se honí za co nejširším formátem - a pak mi ten formát nedají do foťáku toho samého mobilu? a aby to zazdily úplně na 4:3 mi sami přepnou, když jsem si dovolil nastavit, že to chci jinak! A ještě začnou říkat "nejlepší fotomobil na světě". No máš pravdu, že mohu nechat být, ale hodně mě to šve, jsem upřímě nasranej, protože jinak se jim poved. Není tady jinej, který má 5x zoom. Není tady jinej se třemi snimači s tak velkou plochou určenou pro mobil. Když nechám ležet tak NEMÁM alternativu a musím si zase ještě na nějakej rok koupit novej kompakt.

Poděkovat autorovi 0
  • vormen napsal(a):

já teda fotky taky netisknu, všechno mám v cloudu a sdílím. pro zobrazení na Tv stačí i telefon za 2 tis. a rozdíl nebude poznat :smiley: neznám telefony jiných značek, ale co tedy konkrétně nabízí konkurence?

Tak na televizi rozhodně nestačí mobil za 2 tisíce. Na té je nejdřív vidět každá nedokonalost, neostrost a hlavně šum.
    To co tady tvrdíš je hotová kravina, leda by jsi měl TV s uhlopříčko kolem 27", Nestačí ani Asus Zenfone 5 s dvojitým
    fotoaparátem, který stojí dnes 9500,-. Foceno při denním světle v bytě. Na TV v tmavších místech je již dost znatelný šum a ztráta detailů po nepovedeném žehlení. Moc nepomohlo ani vypnutí AI.
    Foťák, který s tímto nemá nejmenší problém je právě P20 Pro.
    Bohužel má dost blbou vadu, Soudruzi v NDR asi něco nedomysleli.

Poděkovat autorovi 0
  • Pokiaľ viem tak posledný telefón čo mal originál snímač 16:9 bol lg g5. Všetky novšie telefóny majú snímač 4:3 a všetky formáty ktoré sú v ponuke nastavenia fotoaparátu sú len výrezy a tým pádom sa jedná o stratu kvality. Čo sa týka značky lg tak tam by som bol opatrný pri g7 lebo z troch lg ktoré som mal najlepšie fotil lg g4. G5 bola o niečo horšia a g6 už podstatne horšia z dôvodu použitého malého foto čipu. Odporúčam 20 pro a v editore si upraviť fotky na 16:9.
    Poděkovat autorovi 0
  • Ano právě jsem chtěl navrhnout, nechť si editoru fotografii ořízne na 16:9, či 18:9 a je problém vyřešen...
    Poděkovat autorovi 0
  • lub  
    upraveno 28. June
    on je problém vyřešen i bez ořezu - poklepem na founu kdy se rozměrově zarovná na okno a druhým směrem se dá schovaný zbytek posouvat.. netuším proč má s tím někdo problém.. navíc je více než dobré fotit na plný počet pixelů čipu, než se jich dobrovolně vzdát kvůli formátu.. vždy se počítá, u fotek co si to zaslouží, s nějakým následným postprocesingem a je prima že mohu pak i nehodící se eventuelně oříznout tam kde chci já po úvaze (doma v klidu) :smile:
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.