Huawei GX8 přinesl nejlepší funkce do vyšší střední třídy

upraveno 10. April 2016 v Huawei GX8
Huawei GX8 se v předchozích dnech začal prodávat u operátora T-Mobile, my už jej máme k dispozici několik týdnů a aktivně jej používáme. Díky srovnání s mnoha jinými telefony od konkurence není těžké zjistit, že model GX8 nabízí spoustu funkcí, kterými vybočuje z vyšší střední třídy. Těšit se můžete na výkonný osmijádrový procesor Qualcomm, celých 32 GB vnitřní paměti, 3 GB operační paměti, čtečku otisků prstů a špičkové kovové tělo. V dnešní recenzi vám ukážeme, že toho navíc nabízí ještě podstatně více. Zkusím vám toho ukázat co nejvíce.

image
A hned na začátku bude dobré, když se budete dívat skutečně pořádně. Pokud se vám líbila kovová konstrukce u modelu Huawei Ascend G7, pak v případě modelu GX8 už budete spokojeni naprosto. Kov výrazně dominuje a konstrukce telefonu tak vydrží méně šetrné zacházení bez zaváhání. Rozměry jsou 152,5 x 76,5 x 7,5 milimetru, díky výraznému zakulacení se nicméně přístroj drží velmi pohodlně a v tomto směru u mě překonává třeba klasický Huawei P8. Toto je ale hodně o osobních preferencích. Hmotnost je celých 167 gramů, což potvrzuje jistý úchop. Vzhledem k rozměrům, konstrukci a velikosti baterie je tato hmotnost na místě. Většina lidí je překvapena, že Huawei GX8 působí v ruce lehkým dojmem, na čemž se podílí především nízká tloušťka. Při zkoumání těla telefonu narazíte na zadní straně na výborný fotoaparát, který nabízí rozlišení 13 megapixelů. Rozlišení ale není nejdůležitější, hlavní jsou funkce a technologie, přičemž tady se nešetřilo. Těšit se tak můžete na špičkový RGBW snímač (běžně se používá pouze RGB snímač), který zajistí krásné barvy. Navíc je zde duální LED blesk, který zajistí pěkné snímky za horších světelných podmínek. Můžete jej použít také jako svítilnu, přičemž většina telefonů konkurence podobnou svítivost nenabídne.

image
Na zadní straně telefonu ale ještě chvíli zůstaneme, pod fotoaparátem totiž najde nový prvek - čtečku otisků prstů, která nabízí mnoho funkcí. Možná se divíte, jaké funkce může tato čtečka nabízet kromě klasického odemykání telefonu, ale pěkně postupně. Pokud vám záleží na bezpečnosti vašich dat, je použití čtečky ideálním řešením. Průvodce v telefonu během pár vteřin nasnímá otisk vašeho prstu (klidně jich můžete přidat více), přičemž následně už budete telefon odemykat pouhým přiložením prstu na čtečku. Není potřeba nic mačkat, zkrátka přiložíte prst a během vteřiny je telefon odemknutý a displej aktivní. Huawei šel ale ještě dále a čtečkou můžete také ovládat telefon. Velmi užitečná je možnost stažení horní lišty posunutím prstu po čtečce, stejným způsobem pak můžete horní lištu opět schovat. Jednoduché, elegantní a hlavně praktické. Tlačítka na boku telefonu jsou dostatečně pohodlná, sloty na kartu SIM a paměťovou kartu jsou velmi precizní. Drobnou výhradu (ze života) ale přeci jenom mám - pokud potřebujete na cestách vyměnit kartu SIM a nemáte u sebe speciální nástroj na otevření slotu, kartu zkrátka nevyměníte. Tuto činnost většina z nás sice nevykonává často, ale v případě potřeby je na toto třeba myslet.Pojďme už ale na přední stranu přístroje, kde dominuje rozměrný displej s úhlopříčkou 5,5 palce a rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Krásné barvy, výborné pozorovací úhly, velmi ostrý obraz. Přední plocha telefonu je velmi dobře využitá, což chválím. Po spuštění telefonu se můžete těšit na velmi rychlý Android 5.1.1 Lollipop, který je překrytý uživatelským rozhraním EMUI 3.1, které již známe z jiných telefonů Huawei (a Honor). Uživatelské rozhraní je velmi dobře konfigurovatelné a nabízí množství funkcí, které v čistém Androidu nenajdete. Vzhled si můžete změnit pomocí předinstalovaných Motivů a pokud si nevyberete, můžete si do telefonu jednoduše přidávat další. K dispozici je kompletní sada organizačních a multimediálních aplikací, telefon se dá naplno používat hned po prvním spuštění. Rychlé reakce zajišťuje výkonný osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 616. Na trhu sice najdete výkonnější telefony, ale zmíněný procesor je z mého pohledu optimální kombinací výkonu a výdrže. Ani po několika týdnech používání nemám pocit, že bych na něco musel čekat. Na tom má velikou zásluhu operační paměť, ta má kapacitu celé 3 GB a díky tomu může mít telefon přímo v paměti otevřeno množství aplikací. Stabilita systému je příkladná, tady není o čem diskutovat. Už 2 GB operační paměti zajišťují vysokou stabilitu, celé 3 GB jsou ale ve vyšší střední třídě novinkou.

image
Novinkou je také kapacita vnitřní paměti, telefon totiž nabízí úložiště s kapacitou celých 32 GB. Část si pro sebe vezme samotný operační systém Android, pro vás tak reálně zůstane stále pěkných 24 GB. Každý z nás používá telefon jinak, já osobně se už ale v tomto případě úplně objedu bez paměťové karty. Ty ale telefon přirozeně podporuje (64 GB karta funguje skvěle), takže komu by 24 GB nestačilo, může si paměť dále rozšířit. Potěší také komplexní sada funkcí jako Bluetooth, WiFi, GPS, NFC. Osobně postrádám jen infraport pro ovládání domácích spotřebičů, ten by mi udělal velikou radost. Běžné uživatele ale mnohem více potěší přítomnost technologie LTE, kterou intenzivně budují všichni tři naši operátoři. V České republice stále najdete místa, kde je signál poněkud slabší. Na to ale výrobce myslel a modelu Huawei GX8 proto vybavil hned dvojicí antén, které zajistí lepší příjem signálu za všech situací. Sám jsem si to vyzkoušel při cestování vlakem z Prahy do Olomouce, takže to není jen marketingové lákadlo. Několikrát jsem zmínil baterii, ta má kapacitu 3000 mAh a při intenzivním používání nabíjím telefon každá druhý den. Pokud ale nepoužívám moc intenzivně data, nabíjím každý třetí den (příliš nevolám, zprávy píšu skrze Hangouts).

image
Huawei GX8 je z mého nejlepším telefonem současnosti s cenou do deseti tisíc korun. Konkurenci poráží skvělou konstrukcí, nadstandardní výdrží na jedno nabití, vysokou kapacitou vnitřní paměti nebo rychlými reakcemi. Je velmi těžké najít na tomto telefonu slabé místo. Jelikož přístroj aktivně používám, slabé místo bych odhalil okamžitě. Dokonalý telefon neexistuje, mohou se tedy objevit názory, že procesor mohl být výkonnější, baterie mohla být ještě větší a podobně. Takové argumenty ale můžeme použít pokaždé, jelikož dokonalost skutečně neexistuje. Podle mého se jí ale Huawei GX8 přiblížil skutečně hodně a právem patří k nejlepším telefonům současnosti. V současné době je telefon exkluzivně dostupný v nabídce operátora T-Mobile za 9999 korun, telefon ale můžete použít s kartou jakéhokoliv operátora. Na závěr dnešní recenze přidávám screenshoty uživatelského rozhraní a také další fotografie tohoto nádherného přístroje. Huawei nabízí mnoho povedených telefonů, ze současné nabídky se ale mě osobně nejvíce líbí právě model GX8.image
image
image
image
image
«13

Komentáře

Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.