SOFTWARE I HARDWARE SPOLEČNOSTÍ HUAWEI A ZTE JE BEZPEČNOSTNÍ HROZBOU

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v pondělí varoval před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co a ZTE Corporation, neboť představují bezpečnostní riziko.

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

zdroj:
https://www.govcert.cz/cs/informacni-servis/hrozby/2680-software-i-hardware-spolecnosti-huawei-a-zte-je-bezpecnostni-hrozbou/

Varování:
https://www.govcert.cz/download/uredni-deska/Varování-NÚKIB-181217-podepsane.pdf

vyvěšeno na úřední desce
https://www.govcert.cz/cs/varovani-nukib/

Komentáře

 • Můj názor: kecy.
  Ten NÚKIB musí vyvíjet nějakou činnost aby ho nezrušili...
  Poděkovat autorovi 1
 • JirikH  
  upraveno 17. December 2018
  No... Můj názor je, že pro normálního smrtelníka je to úplně fuk, co by si na mě Číňani vzali? Co se týče Infrastruktury, tak je přinejmenším vhodná asi obezřetnost... Ale důležité bude určitě I zalíbit se usa a ostatním.

  Edit
  Poděkovat autorovi 0
 • Jsem zvědav, jak toto dopadne. A hlavně, jak se to může na Huawei u nás odrazit.
  Poděkovat autorovi 0
 • No Huawei uz ma technologii 5G a tam uz riziko je.Nam to muze byt jedno,my to neovlivnime a sleduji nas vsichni.
  Jestli vsak daji na hlavni mobilni sit 5G technologii od Huawei,tak vedi kdy si prdneme.Je to jako s Kaspersky Lab.
  Kdyz tam daji technologii nekoho jineho,tak nas take bude sledovat.
  ferys
  Poděkovat autorovi 0
 • Zrovna o tom poslouchám v tv... :(
  Poděkovat autorovi 0
 • Hodím to o sem...

  Tak jsem si pročetl diskuzi v článku Lidovek a to sou teda perly... Ne že bych měl nějaké valné mínění o bezpečnosti jakýchkoliv podobných produktů, ale řekněte mě, proč by mě nemělo zajímat, že může šmírovat takový Samsung, LG nebo Apple? Jim taky nechci předávat info :mrgreen:

  Opravdu by mě zajímalo, zda si někdo z expertů dal práci a nějakou tuto bezpečnostní chybu našel. Všude se mele "že se může stát". Stalo se? Na základě čeho se může stát? To nám asi nikdo ani nedokáže říct.
  Poděkovat autorovi 0
 • Přesně tak. Všude same možná asi... Důkaz zadny. Pouze domenky. Stejně jako Bloomberg... Teď je prostě moderní házet špínu na huawei, tak se musíme přidat. A zase se bude do státní správy kupovat hromada novych zařízení za bůhví kolik milionů od jiné značky, u které to může být úplně stejný :smiley:
  Poděkovat autorovi 0
 • do vyssi statni spravy se davno kupuji bezpecnejsi zarizeni uz nejakou dobu, stejne jako do ,,lepsich" firem ;)

  kdyby se tohle napsalo o jablickach tak by ste se tady mohli zblaznit jak je to pravda a davno se to rikalo apod :D ale tedka vam zase nekdo rejpnul do hnizdecka takze je to kec, domneka apod :D bohuzel to neni hazeni spiny na Huawei ale na Cinu...

  nastesti bezpecnostni slozky konaj predem nez, az kdyz je pozde
  Poděkovat autorovi 0
 • No nevím - IMHO problém ZTE a HUAWEI je v tom, že vyšpiclovaná data dávají jen své vládě a na rozdíl od ostatních výrobců je nechtějí sdílet i s jinými bezpečnostními službami. A když jim teď rostou prodeje, tak si naši "velcí bratři" rvou vlasy, kolik zajímavých údajů jim utíká.
  Poděkovat autorovi 1
 • Už jsem založil k tomuto tématu diskuzi, kde najdete také naše oficiální vyjádření (v této chvíli to tady řešíme snad na čtyřech místech) - https://www.huafan.cz/discussion/7121
  Poděkovat autorovi 0
 • Já ti nevím, ale nebyla to náhodou USA na kterou prasklo, že jejich NSA odposlouchávala ve velkém ostatní státy? A teď všem dávají doporučení, že Huawei je bezpečnostní riziko? A co tedy není bezpečnostním rizikem?
  To, že Huawei extrémně rychle narostl díky nízké ceně, je problém ostatních firem, není to důvod, proč si místo něj kupovat drahou sračku z Ameriky nebo Koree. Teď začala šílená histérie a vláda chce ve velkém měnit telefony a technologie značky Huawei, to by mě tedy dost zajímalo, za co je bude měnit. To si zase někdo pěkně namastí kapsu co? Co je tedy vlastně tou úžasnou značkou, která bezpečnostní riziko představovat nebude?
  Pokud vím, tak pokud by tady 95% technologii (BSC, BTS, antény, páteřní sítě a další) vlastnil Samsung, Apple, Nokkia nebo kdokoliv jiný, tak to riziko je naprosto stejné. Je zajímavé, že drtivá většina počítačů používá OS windows, vyhledávač Google, procesory Intel atd… a to nikdo jako bezpečnostní hrozbu nevnímá. Mimochodem, za celou tu dobu co tu Huawei funguje, se nepodařilo narazit na žádnou bezpečnostní díru. Za to procesory Intel reálně obsahovali a některé dodnes obsahují bezpečnostní díry Spectre, Meltdown atd. Čipy od AMD mají taky své bezpečnostní díry. Tohle prostě nikdo neřeší.
  Všichni se pouze mohou posrat z Huawei, protože USA rozesílají důrazná doporučení jedno za druhém. Osobně jim na to z vysoka kašlu a dál zůstanu u Huawei, protože nikdo zatím nebyl schopný uvést jediný přesvědčivý důkaz, že něco dělá špatně. Všichni akorát mluví v kodiconálu, což v rovině hypotéz lze každou větší firmu považovat za bezpečnostní riziko.
  Poděkovat autorovi 0
 • Procesory Kirin jsou na tom stejne jako kazdej ostatni, je to vlastne jenom licensovana architektura Cortex, ma uplne stejny chyby jako Intel, AMD, TSMC, Qualcomm apod. ;)

  Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.