Zpracování DNG z P30 Pro

vlad  
upraveno 30. April v Huawei P30 Pro
Po různě rozesetých informacích ve vlákně "Pochlubte se fotkami" chceme rozjet spec. vlákno k tomuto tématu. Mělo by nabídnout výměnu informací, zkušeností doporučení a návodů jak postupovat.
Nejdříve trochu omáčky kolem
1. Co to je DNG (RAW)
Při normálním focení, mobil vytváří fotky které mají nějaké ozačení a příponu JPG. JPG soubory mají svůj standard a prakticky všechny prohlížeče, editory je umí zobrazit a i upravit. Mobil veme data ze senzoru, nějak je zpracuje a výsledek je to, co objeví na displeji.
V případě formátu DNG mobil prakticky nic nezpracuje - veme data ze senzoru a pouze je zabalí do krabice která má jméno a příponu DNG. DNG je sice univerzální standard, ale WEB prohlížeče (např. Firefox/Opera atd.) mu nerozumí a neumí jej zobrazit. A už vůbec ne upravit. A protože v tomto formátu jsou pouze syrová data - je potřeba je nějakým způsobem "ručně" zpracovat (vyvolat). Pro představu - máte-li fotku z fotolabu je to většinou JPG fotka vytištěná na papíře. Máte-li ale soubor DNG pak máte pouze "negativ" (obdoba filmu) který se musí zpracovat než jej budete tisknout.
2. K čemu je to dobré?
Fotky, které lezou z mobilu (foťáku) vyrábí program (firmware) podle nastavení výrobcem. Ne vždy je s ním spokojenost, někdy vytváří přeostřené fotky, někdy dává příliš syté/mdlé barvy nebo prostě některé barvy přežene (modré nebe, zcela nerálná zelená v hlubokém lese ... znáte to...AI?), někdy ulítne vyvážení bílé, někdy vyhlazuje šum až moc a ničí detaily. S tím lze dělat opravdu jenom málo.
S DNG je to jinak. Mobil nic nezpracuje a celou zodpovědnost nechá na vás - ale dá vám k tomu téměř vše co se vám může hodit - hlavně hodně obrazových dat.
S JPG máte svíčkovou od kuchaře, s DNG máte kus dobrého hovězího a udělejte s tím co umíte. Přísady, koření, sůl plotnu nebo gril si musíte pořídit ber kde ber. ALE když víte jak na to - pak ty výsledky jsou excelentní. A můžete je měnit až do bezvědomí - přitom nic nemůžete zkazit. (vše je vratné - protože máte Digitální negativ ...DNG)
3. Proč to tedy nepoužívají všichni?
Zpracovat DNG není úplně snadné a JPG mají obvykle velmi dobrou kvalitu, která bohatě stačí. Ale pokud vám to nestačí, anebo pokud se mobil v něčem sekne (např. ustřelí mu barvy) pak se dá dělat jenom velmi málo. V DNG máte k dispozici úplně vše - záleží jenom na vás. Navíc JPG velikost se pohybuje v rozmezí řekněme 3-15MBytů. U DNG ze 40MPix senzoru je to 80MB - a to je rozdíl - a klade to nároky na PC - pokud to děláte na něm.
4. Má to nějaké záludnosti (pokud bych to chtěl/a zkusit)?
Má, žel. Vlastností (ne chybou) tohoto formátu je, že barvy jsou mdlé, šumu je docela dost, ostrost žádná. S tím se musíte poprat. Problém, který je ale mnohem horší je, že Huawei DNG (znám P20P a P30P) má silnou vinětaci (jasný střed a tmavé okraje), že barva třeba žluté řepky je ve středu žlutá a na okrajích zelená. To není snadné opravit. Dalším problémem je, že i když DNG je univerzálně použitelný formát - musíte programu, který použijete pro "vyvolání" (třeba Zoner, nebo Lightroom) říct jak má ty data správně zobrazit. Když mu to neřeknete, pak se lehce stane, že např. červenou zobrací jako růžovou, nebo s nádechem do purpurova nebo oranže. A to samé s kteroukoliv barvou. A na tohleto potřebujete CMS (color management system) - pokud vám to zní zcela nesrozumitelně - pak to nechte být. Prostě nějaký malý souborek (profil DCP) který např. Zoneru řekne jak má vypadat červená (nebo jiná). Tyto profil HUA nedodal (a možná nedodá) ale chytří kluci na Huafan foru vymysleli jak je vyrobit a brzo se objeví HEUREKA.
Pokračování za chvíli....
«134

Komentáře

• hezky napsané.. :smile:
    Poděkovat autorovi 1
  • vlad  
    upraveno 30. April
    Praktický postup?
    1. V mobilu musíte být v PRO módu a velikosti rozlišení nastavíte (u hlavního snímače) 10MPix nebo 40MPix a hlavně zapnete volbu "Formát RAW". Zdůrazňuji jde to pouze v PRO modu.
    2. Fotky pro zpracování v PC musíte stáhnout do počítače (např. HiSuite nebo jinak)
    3. Můžete se hned pustit třeba v Zoneru do zpracování DNG souborů - ale budete patrně zklamáni proto...
    4. Nejdříve opravte originální soubor DNG v programu CornerFix ( stáhnout lze zde https://sourceforge.net/projects/cornerfix/). Ten vytvoří nové DNG s opravenou vinětací a zazelenáním okrajů. Jméno zůstane původní adresář taky ale přidá se k němu CF.
    V Cornerfixu použijte tento profil

(https://drive.google.com/open?id=1yuZc9X1u7UE9tRz3f_VGJhrgOXtinlgc) nebo si vyrobte vlastní (návod tam je)

Tento profil je pro 40MPix senzor - pro ostatní (širokáč a tele) bude potřeba vytvoří jiné

5. Teď už můžete použít Zoner (LightRoom nebo jiný) - ale !!! Potřebujete ještě ten malý souborek (profil DCP) o kterém jsem mluvil, aby Zoner věděl jak má vypadat červená zelená aj. Zatím mám vytvořen tento - můžete vyzkoušet.

https://drive.google.com/open?id=1_sFCtXeS4Sql68SmlL4J-VyG6zzjmQiD

V Zoneru (i v LR) lze tento profil snadno doinstalovat a pak jej můžete použít - není špatný ale budou možná i lepší

6. Nakonec uložte vyvolané DNG jako JPG ve velikosti jakou chcete. Později se k "negativu" můžete vrátit a vytvořit jinou variantu pro jinou příležitost. Vše je vratné a DNG zůstane originálem ať s ním uděláte prakticky cokoliv.
    Tak pro dnešek až moc pokecu - kdo máte chuť připojte se.
    Howgh

Poděkovat autorovi 3
  • Jakožto váš nový žák, jsem připraven toto vlákno rád sledovat, tudíž jej i studovat :smiley:
    Poděkovat autorovi 1
  • lub napsal(a):

hezky napsané.. :smile:

Díky - ale jsem zralý na sprchu :neutral:
    Poděkovat autorovi 0
  • Marek_B napsal(a):

Jakožto váš nový žák, jsem připraven toto vlákno rád sledovat, tudíž jej i studovat :smiley:

Vítej v klubu
    :smile:
    Poděkovat autorovi 1
  • paráda líbí se mi to.. aby se předešlo dotazům jak doinstalovat to či ono do konkrétního programu bylo by dobré napsat polopaticky postup.. dále by bylo dobré vysvětlit co která zkratka tu používaná znamená a co má na svědomí.. a bude to přímo škola "Zpracování DNG z P30 Pro" a to nejen z p30p.. to je to co tu dávno chybí.. :)
    Poděkovat autorovi 0
  • Chtěl jsem to posat polopaticky a vyhnout se odborným termínům. Cosi tam je v Praktickém postupu - co bych tam měl doplnit? Dej tip - neříkám, že nebudu líný :smile:
    Poděkovat autorovi 0
  • Vlad: parada. Pokusim se vytvorit profily pro vsechny skla asap.
    Otazka zni, na jaky program smerovat nejaky zakladni navod, jestli na komercni LR, nebo opensource RawTherapee. Ten je velmi dobry, ale nekdy uz zacina byt hure prehledny pro laika.
    Poděkovat autorovi 0
  • odborným termínům se nevyhýbat, naopak jen je vysvětlit, protože se o nich bude diskutovat dále..
    příklad.. CPF=je potřebný k tomu a tomu, DCP=je potřebný k tomu a tomu.. atd... do toho a toho programu je dostaneme tak a tak.. atd.. když škola tak škola :smiley:
    Poděkovat autorovi 0
  • Já ti nevím, Lightroom je dobrý (já jedu na 6ku), Zoner je (je??) populární - taky dobrý, RawTherapee je zdarma, ale komplikovaný jak hrom. Co tak zamyslet se nad převodem DCP do ICC - to by pak šlo použít na celém systému. Zkoušels to již někdy? Alespoň u tiskáren to funguje.
    Poděkovat autorovi 0
  • lublub  
    upraveno 30. April
    jo zkoušel a používám v práci , ale jen spec kalibračními progr. třá pro monitor či velkoformátovou dig. tiskárnu pomocí x-rite sondy, ale jinak jsem hlouběji nezabředl.. to mi jinak pro offsetový tisk stačí, ale i já se rád něčemu novému přiučím.. :)
    Poděkovat autorovi 0
  • vlad  
    upraveno 30. April
    lub napsal(a):

odborným termínům se nevyhýbat, naopak jen je vysvětlit, protože se o nich bude diskutovat dále..
    příklad.. CPF=je potřebný k tomu a tomu, DCP=je potřebný k tomu a tomu.. atd... do toho a toho programu je dostaneme tak a tak.. atd.. když škola tak škola :smiley:

OK tak
    CPF potřebuješ k tomu aby jsi v CornerFixu nastavil jak přesně má program odstranit vinětaci a zazelenání. Musíš jej nastavit po spuštění Cornerfixu jako první krok ještě před načtením fotky v DNG- ne obráceně. Pro 40MPix jej máme docela solidní (myslím si).
    DCP - je právě potřebný k tomu aby barvy celkově odpovídaly tomu jaké jsou v dobrém originálním JPG. T.j. Aby modrá byla skutečně modrá a ne tyrkysová nebo do purpurova aby zelená neujížděla do modra nebo žluta. Tento profil se musí přiřadit v LR (anglická verze) "Develop/Camera calibration/profile" v Zoneru v modulu "Vyvolat/Fotoaparát a objektiv/DCP profil". Přitom v LR je potřeba ten DCP profil nahrát ručně do
    C:/users/user/appdata/roaming/Adobe/CameraRaw/cameraprofiles a pak restartovat Lightroom.
    Zoner si to zařídí sám, když mu řekneš kde ten profil máš.
    Jo a ještě Zoner používám X - takže k tomu se to vztahuje
    Poděkovat autorovi 2
  • Malá ukázka tzv. DR = dynamického rozsahu (nebo-li rozsahu od nejvyšších světel do nejhlubších stínů) který máme k dispozici. Typicky problém je, že na slunci (např.) je obrovský rozdíl ve světle mezi nejhlubšími stíny a nejsvítivějšími partiemi. Za normálních okolností foťák (AI) použije HDR (high dynamic range) a zmáčkne scénu aby se tam toho co nejvíce vešlo. Nebo použijeme "Noční režim" ve dne. Tím jsme ale pouze na 10MPix se všeni limity HUA JPG zpracování - které se vám může ale taky nemusí líbit. Když použijete jenom standardní JPG (první snímek) tak vidíte, že v obloze toho moc nezbylo. Pokud se pokusíte oblohu alespoň trochu ztmavit tak dostanete druhý snímek (vpravo nahoře už tam nic není pouze bílá a i jinak je ta obloha nějaká namodralá). A třetí snímek ukazuje co v tomto případě udělá DNG. Tady to není až tak markantní, ale prostě ta data která nejsou v JPG se už dopočítat nedají, prostě tam nejsou. Kapišto??
    Jinak nekoukejte na rozdílné barvy - je to rychlá ukázka.
    image
    image
    image
    IMG_20190429_104111.jpg
    600 x 800 - 203K
    IMG_20190429_104111-2.jpg
    600 x 800 - 190K
    IMG_20190429_104112_CF.jpg
    600 x 800 - 174K
    Poděkovat autorovi 0
  • používám Lightroom, první zkouška bez úprav
    odpoledne jsem si cvaknul jeden RAW, takže tady porovnání 40mp jpg + standardní barvy, opravený raw v CornerFixu + DCP v Lightroomu a původní raw otevřený v LR
    vypadá to dobře :smile:
    image
    raw.jpg
    533 x 1200 - 315K
    Poděkovat autorovi 0
  • vlad  
    upraveno 1. May
    JJ super - a až se jukne na detaily v plném zvětšení pak je to krása. Jo a ještě dopl|ňuji jak je v origo JPG vidět ten slaboučký shift do magenty - na chodníku a na modré (alespoň na monitoru na Notebooku to vidím - nebo se mi to jenom zdá??). V DNG to není. To je samozřejmě téma pro puristy, většinou se to nepozná, někdy ale jo.
    Poděkovat autorovi 0
  • Skvělé téma, díky moc za něj :smile:
    Poděkovat autorovi 0
  • lublub  
    TSH napsal(a):

Vlad: parada. Pokusim se vytvorit profily pro vsechny skla asap.
    Otazka zni, na jaky program smerovat nejaky zakladni navod, jestli na komercni LR, nebo opensource RawTherapee. Ten je velmi dobry, ale nekdy uz zacina byt hure prehledny pro laika.

přikláněl bych se k LR, páč je dobrej a asik nejrozšířenější..
    Poděkovat autorovi 0
  • A co takový Luminar
    Poděkovat autorovi 0
  • TSH  
    lub: nemam s tim problem, sam ho uzivam, jen prihlizim k tomu, ze ne kazdej si ho koupi... ale rekneme, ten tlf neni tak levny, aby ten kdo chce nezainvestoval... sam tez LR, ci ACR uzivam...

Jinak rano jsem nafotil obrazce, ted pujdu jeste jednou pri trosku jinych svetelnych podminkach...
    Poděkovat autorovi 0
Abyste mohli vložit komentář, musíte se nejdříve přihlásit nebo zaregistrovat.